založeno 1991
 • Doprava po celé ČR
 • Možnost atypických realizací

Pár našich rad a tipů, jak postupovat při výběru chatky

Níže uvádíme několik rad, jak by zákazník měl postupovat a uvažovat při výběru chaty. Není naší ambicí obsáhnout veškeré možné souvislosti, jedná se spíše jen o pár základních bodů, které by zákazník neměl opomenout.

1. Povolení – stavební úřad

Ještě vůbec před Vaší úvahou, jaký typ chatky nebo jak velkou chatku si pořídit, doporučujeme Vám navštívit místně příslušný stavební úřad a zde se informovat o možnostech výstavby na Vašem pozemku. I když neporušíte platný Stavební zákon, je možné, že porušíte místní vyhlášku, o které nemáte vůbec tušení (vyhláška může upravovat rozměry staveb, sklon střechy, použitý materiál, atd.). Zde Vám též řeknou, jaké vyjádření dalších státních orgánů budete potřebovat. Pokud se Váš pozemek nachází v běžné lokalitě a pokud Vaše stavba nepřekročí 25 m² a výšku 5 m, budete pouze žádat o Stavební souhlas, což je nejjednodušší forma stavebního řízení (v podstatě vyplníte formulář a předložíte jednoduchý výkres). V každém případě navštivte stavební úřad a informujte se.

2. Charakter stavby – přízemní (bungalov) či patrová chata

Jedná se o velmi důležité rozhodnutí, jelikož se později již nedá změnit. Chatky se dají různě rozšířit, přistavět, ale těžko se dají zvýšit (sice to také jde, ale je to finančně velmi náročné). Obecně platí, že podlahová plocha ve dvou patrech, vyjde o něco levněji, než pouze v přízemní variantě. Nicméně k čemu Vám bude obyvatelné podkroví, když máte např. problémy s chůzí? Navíc se podkroví v létě značně přehřívá a je v podstatě nezbytné zateplit střechu. Pak již cena patrové chatky levnější určitě nebude. Na druhou stranu Vám patrová chatka sebere méně pozemku, což např. v zahrádkářských koloniích může být velmi zásadní. Takže pečlivě zvažte veškerá pro i proti a klidně si nechte zpravovat dvě nabídky na přízemní a patrovou chatku.

3. Půdorysný rozměr stavby a počet místností

Půdorysný rozměr stavby je samozřejmě z velké části dán Vaším rozhodnutím, zda se bude stavět chatka přízemní nebo patrová. Jedná se o velmi vážné rozhodnutí – ne vždy lze k chatce přistavit další místnost. U patrových chatek většinou ano, u bungalovu pak záleží, jak vysoká je boční stěna a jak velká místnost by se měla připojit. Dodatečné rozšíření chatky je však mnohem dražší než výstavba větší chaty. Doporučujeme dimenzovat velikost chaty s jistým nadhledem, s rezervou.

4. Síla stěny – 28, 33 nebo 50 mm

Velmi důležité rozhodnutí, které se již nedá dodatečně změnit! Mějte na paměti, že mezi celkovou životností stavby a sílou její stěny je přímá úměrnost. Sílu stěny 28 mm doporučujeme volit pouze u malých chatek či větších zahradních domků, které nemáte v plánu obývat, ale pouze v nich příležitostně přespat. V každém jiném případě volte sílu stěny min. 33 mm, lépe 50 mm. Cena chaty je sice vyšší, ale její životnost též. Navíc u silnější stěny méně protopíte a naopak se v létě místnosti méně přehřívají. I z vizuálního hlediska je zde značný rozdíl. Chatu si přeci nekupujete na rok či dva, ale nejspíš na celý život. Pokud máte omezený finanční rozpočet, raději ušetřete na různých doplňcích, které si můžete objednat kdykoliv potom (lepší střešní krytina, okapy atd.). Též si můžete spoustu věcí provést svépomocí, např. nátěry. Věřte nám, síla stěny určuje životnost chaty a zásadně ovlivňuje její vzhled!

5. Volba dodavatele

Poslední, ale možná nejdůležitější věcí je volba dodavatele. Nebudeme zde pomlouvat konkurenci, jen v pár bodech popíšeme naše přednosti:

 • 25letá tradice výroby dřevostaveb z Vysočiny
 • nadstandardní 5letá záruka
 • kvalitní české výrobky – certifikováno Dřevařským ústavem
 • široký sortiment dřevostaveb a doplňků
 • jsme výrobci, ne pouze prodejci – zajišťujeme servis a opravy našich dřevostaveb; možnost dodatečné úpravy dřevostavby
 • robustní a stabilní konstrukce – vše navrženo s ohledem na klimatické podmínky v ČR
 • možnost atypických realizací bez příplatku
 • možnost prohlídky výroby dřevostaveb ve výrobním areálu
 • doprava a montáž po celé ČR a SR